Veškeré programy pro děti budou probíhat v prostorách SPC Klíče, Národní 961/25, 110 00 Praha 1
- Logopedie – s dětmi pracuje atestovaný klinický logoped nebo speciální pedagog – logoped, intervence trvá přibližně 45 min.
Elkonin – každá lekce potrvá 45 min., celkem se bude jednat o 33 vyučovacích lekcí
Maxík – trénink bude celkem 15 vyučovacích lekcí
Kupoz – trénink bude realizován jednou za 14 dní
- Neurovývojová stimulace – dle dohody s Mgr. Michaelou Bártovou
Metoda dobrého startu – každá lekce potrvá 45 min. ., celkem se bude jednat o 25 vyučovacích lekcí
Grafomotorika a vše co k ní patří – každá lekce potrvá 45 min., celkem se bude jednat o 10 vyučovacích lekcí
Stručná charakteristika programů
Logopedie
Poskytujeme podporu pro rozvoj jazykových schopností dětí a korigujeme problémy v oblasti řeči. Současně klademe důraz i na celkový rozvoj dítěte.
Při intervenci se zaměřujeme především na rozvoj těchto kognitivních funkcí:
- auditivní diferenciace figury a pozadí
- auditivní paměť
- aditivní diferenciace
- fonematický sluch
- fonematická analýza a syntéza
- intermodální funkce
- vizuální paměť
- vizuální analýza a syntéza
- vizuální diferenciace
- vizumotorická koordinace
- prostorová orientace
- vnímání časového sledu – seriality
S dětmi pracuje atestovaný klinický logoped nebo speciální pedagog logoped. Intervence trvá přibližně 45 minut.
Elkonin
Trénink jazykových schopností podle D. B. Elkonina
Tato unikátní metoda je zaměřena na klíčové schopnosti pro osvojení si čtení a psaní. Jedná se o poznání písmen a fonematické uvědomování – tj. identifikování hlásek ve slově, hlásková analýza a syntéza a schopnost manipulovat s hláskami.
V této metodě se děti učí chápat podstatu čtení slov na základě poznávání jejich hláskové struktury mluvené řeči, z počátku bez poznání písmen. Až poté co dítě v mysli „slyší“ jednotlivé hlásky ve slově, zavádějí se písmena. Děti postupně pochopí, jak se z fonémů tvoří slova a jak se slova čtou a píší.
Celá metodika je rozdělena na dvě etapy – předgrafémovou a grafémovou. Obě metodiky je možné realizovat v průběhu jednoho roku ve frekvenci 2x týdně. Další možností je metodu realizovat 1x týdně a rozložit ji tak do dvou let. Ideálně se 1. etapa realizuje u dítěte v předškolním věku a ta druhá pokračuje v případě, že dítě dostane odklad školní docházky. Nutno dodat, že dítě pro vstup do školy dostatečně vybaví už první etapa. Druhá etapa je nadstavbová.
Modelování hláskové struktury slov se provádí pomocí žetonů a grafických schémat, která dítěti slouží k uvědomění a fixaci každého fonému. Děti si jednotlivé úkony automatizují a zvnitřňují až do chvíle, kdy nepotřebují vnější oporu.
Realizace celé metodiky se uskutečňuje formou hry. Děti jsou vedeny k pozornosti a ke kritickému myšlení, učí se komunikovat, pozitivně kritizovat, kritiku přijímat a pracovat ve dvojicích.
Podporujeme osobní růst dětí, neporovnáváme je navzájem, postupně je připravujeme na roli žáka.
Tato etapa slouží jako prevence dyslexie a je vhodná pro všechny předškoláky.
Maxík
Cílem těchto stimulačních cvičení není redukce projevů, ale změna podmínek, za kterých může dítě podávat lepší výkon.
Kromě dětí jsou do tréninku zařazeni rodiče i učitelé, kteří jsou vedeni k chápání problému dítěte a respektování jeho základních potřeb.
Program je vhodný také pro děti s potížemi v učení v 1. a 2. ročníku základních i speciálních škol.
Je zdůrazněna potřeba pravidelného režimu, uvědomělého sezení dítěte, jasného a srozumitelného zadávání pokynů dospělým – rodičem-trenérem, zpětná vazba – jak dítě pokynům porozumělo, vytyčení a dodržování pravidel chování a důslednosti při kontrole plnění úkolů.
Důležitý je způsob vedení a postupu ze strany dospělého, který má maximální informace o stavu dítěte – čerpá z vyjádření poradenského zařízení, pediatra, neurologa, pedagoga…
Uplatňuje laskavý přístup, vyhýbá se frustrujícím a stresujícím situacím, negativním hodnocením, mentorování a napomínání dítěte.
Během 15 lekcí se společně s dětmi budete věnovat činnostem, které jsou zaměřeny na:
1. Nácvik nových pohybových stereotypů – správné sezení, správné dýchání, úchop tužky
2. Rozvoj komunikačních dovedností – správná výslovnost a tvoření vět, porozumění obsahu slyšeného – co, kdy, kde, jak … má dítě udělat …
3. Posilování dílčích funkcí v oblastech:
oblast zraková
• zrakové rozlišování
• zraková paměť
• vizuomotorika – příjem, zpracování, uložení a znovu vybavení informací
oblast sluchová
• rozvoj sluchového vnímání
• sluchové rozlišování
• sluchová paměť
• audiomotorika
oblast prostorové orientace – orientace v prostoru
oblast idermodality – schopnost přepínat mezi různými způsoby smyslového vnímání
oblast seriality – řazení běžných opakujících se činností – režim dne …
4. Grafomotorické dovednosti – správný úchop tužky
5. Koncentrace pozornosti – od zadání až ke splnění úkolu
Program Maxík je koncipován tak, aby byly všechny složky (motorická, grafomotorická a percepční) posilovány rovnoměrně. Pořadí jednotlivých činností je nutné dodržovat.
Kupoz
Program v délce 15 týdnů je určen pro děti s ADHD/ADD, logopedickými problémy, pomalejším psychomotorickým tempem, obtížemi v oblasti emocí a chování a jiné. Jedná se o každodenní 15minutové aktivity rodiče s dítětem doma. Cvičení jsou hravá a děti baví. 1x za 14 dní dojde k individuální instruktáži odborníka. Program zklidňuje křivku pozornosti, zlepšuje komunikaci mezi rodičem a dítětem, učí dítě pravidelné práci, pomáhá naladit emoční stabilitu, odbourává časový stres… a mnoho dalšího.
Neurovývojová stimulace
Věk dítěte a jeho zralost pro nástup do školy se ne vždy shodují. Aby se dítě dobře učilo ve škole, musí mít schopnost sedět v klidu, soustředit se, správně držet tužku. Potřebuje i řadu dobře vyvinutých očních pohybů, nutných pro sledování psaného textu bez toho, aby přeskakovalo slova nebo řádky.
Udržení rovnováhy, motorické dovednosti, integrace primárních reflexů a senzoricko-senzitivní integrace jsou důležité pro to, aby se dítě dobře učilo.
Z výzkumu realizovaného v letech 2016 až 2020 (Volemanová, 2020) vyplývá, že u 12,8 % žáků ve věku od 5 do 8 let přetrvává nejméně jeden primární reflex zcela, nebo nejméně dva reflexy přetrvávají středně, přičemž v obou těchto kategoriích můžeme očekávat problémy v edukaci. Dále z výzkumu vyplývá, že pokud primární reflex přetrvává výrazně, tak věkem sám nevymizí a je nutná speciální intervence.
VOLEMANOVÁ, Marja. Teoretické základy metody neuro-vývojové stimulace. Statenice: INVTS, 2021. ISBN (isbn978-80-907369-4-8).
Metoda dobrého startu
Metoda dobrého startu sleduje rozvoj psychomotoriiky ve všech aspektech v součinnosti se sférou emocionálně motivační a sociální, přispívá k rozvoji řeči. Cvičení MDS u dětí s normální psychomotorickou úrovní rozvoj aktivizují, u dětí s poruchami vývoje upravují nepravidelně se rozvíjející funkce. Metoda je zpracována do 25 lekcí s dostatečným výběrem modelových situací, respektuje individualitu dítěte i možnosti učitele, poradenského pracovníka apod. Akceptuje aktuální odborné poznatky a reálnou situaci poraden, škol.
Grafomotorika a vše co k ní patří
Tréninkový program je rozdělen do deseti lekcí, s hlavním cílem naučit se vnímat a ovládat své tělo. Program se zaměřuje na uvolnění všech svalových partií, které se podílejí na grafickém projevu a správném úchopu psacího náčiní. Tyto nabyté dovednosti jsou následně promítány do zdokonaleného a nenáročného písemného projevu. Sekundárně má program za cíl podporovat rozvoj seriality, sociálního kontaktu mezi matkou a dítětem, komunikaci, zrakové a sluchové vnímání a další aspekty. Tuto metodiku vytvořila PaedDr. Yveta Heyrovská.
Oslovte nás
- Národní 961/25, 110 00 Praha 1
- +420 702 172 133
- info@spcklic.com
Kudy k nám
Metro: linka B, stanice Národní třída (cca 500 m pěší vzdálenosti)
Tramvaje: 22, 9, 2, 18, 3, 24, 17 a další v pěší vzdálenosti do 500 m